DŻEM Z CZARNYCH PORZECZEK

    W moim rodzinnym domu raczej nie robiło się przetworów z czarnych porzeczek. No, może Babcia od czasu do czasu coś tam upichciła, ale najczęściej ograniczała się do soku porzeczkowego lub porzeczek w syropie. Dżem z tych owoców zwykle się kupowało albo po prostu rezygnowało z jego jedzenia.

    Co prawda w rodzinnym mieście, przy kamienicy, gdzie mieszkają moi rodzice, posiadamy dość przyjemny, niezbyt duży ogród. Niestety nie mamy porzeczek. Na szczęście, w miejscu, gdzie aktualnie mieszkam w Poznaniu znajduje się mały warzywniak, a w nim prawdziwe bogactwo warzyw i owoców sezonowych, w tym ogromne ilości porzeczek, które aktualnie są najlepsze - bo świeże i dojrzałe. W końcu mamy niedługo koniec lipca, a jak wiadomo, miesiące wakacyjne obfitują w cudownie aromatyczne przysmaki. 

   Z których można przygotować na przykład takie pyszne przetwory.


DŻEM Z CZARNEJ PORZECZKI
/własny;/

na 5-6 słoiczków 330/350 ml


2 kg czarnych porzeczek 
300g cukru
1 paczka galaretki jagodowej Winiary
1 galaretka cytrynowa Winiary


Porzeczki obieram z ogonków, przebieram, by usunąć brzydkie i uszkodzone owoce. Następnie zasypuję je cukrem i pozostawiam na godzinę, aby puściły sok. Następnie wrzucam je do dużego garnka o grubym dnie i smażę około 10 minut, aż porzeczki w większości się rozpadną. Wyłączam palnik, mieszam zawartość garnka z galaretkami i przekładam do słoików, uprzednio umytych i wyparzonych. 

Pasteryzuję przez 3 minuty (od chwili zawrzenia wody) i wyjmując, odstawiam do góry dnem na ręczniczek kuchenny. Pozostawiam do wystudzenia.


SMACZNEGO!
Pozdrawiam,
Karmel-itka


Komentarze

 1. też będę zaraz robić porzeczkowy :) uwielbiam

  OdpowiedzUsuń
 2. porzeczkowy to mój ukochany! smaku mi narobiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam dżem porzeczkowy tylko niestety go nie robię, zwykle dostaję kilka słoiczków od ciotki

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielkie dzięki za przepis, szukałam czegoś takiego

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Cieszę się, że chcesz podzielić się ze mną swoją opinią!