To kolejna receptura, która gościła niegdyś na naszym poprzednim blogu i którą chcieliśmy Wam pokazać również tutaj. Uważamy, że nietypowość tego deseru zasługuje na ponowną publikację oraz na zachętę. Bo naprawdę jest do czego zachęcać!
Pewnie każdy kojarzy łatwe ciasto w słoiku, ciasto z kuchenki mikrofalowej/ mikrofalówki (jak zwał, tak zwał, po niemiecku jest zdecydowanie łatwiej) do zrobienia w kilka chwi. To trochę taki "studencki" przepis, kojarzę go właśnie z czasów, kiedy rozpoczynałam swoją akademicką przygodę - bez pieniędzy, z kiepską pracą na zmywaku, z pustą lodówką i mieszkaniem na poznańskim Łazarzu. Sposób na słodkości, które można przygotować raz dwa, które smakują świetnie i chociaż w niewielkim stopniu przypominają ucierane ciasto Babci.l
Proponuję jednak wersję nieco bardziej na bogato - bez glutenu, bo na mące ryżowej, z sokiem z czerwonych pomarańczy i wiórkami gorzkiej czekolady. Takie proste CIASTO POMARAŃCZOWE W SŁOIKU (BEZ GLUTENU) można jeść bez opamiętania... i wyrzutów sumienia ;)
CIASTO POMARAŃCZOWE W SŁOIKU (BEZ GLUTENU)
(4 porcje)
Składniki
- 8 - 9 łyżek mąki ryżowej
- 6 łyżek oleju
- 2 jajka
- sok z 2 pomarańczy (u nas czerwona pomarańcza)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- ewentualnie 1/4 łyżeczki pasty waniliowej
- Wszystkie składniki mieszam ze sobą, najlepiej za pomocą widelca tak, by nie powstały grudki. Dodaję najpierw 8 łyżek mąki - powinno powstać ciasto o konsystencji gęstego ciasta naleśnikowego (jak w przypadku muffinek). Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, dodaję jeszcze odrobinę mąki.
- Słoiczki o pojemności około 150 - 200 ml w środku pokrywam cieniutką warstwą oleju i wysypuję mąką.
- Do przygotowanych słoików wkładam ciasto, do około 3/4 wysokości słoika.
- Wstawiam do mikrofalówki i "piekę" 2,5 minuty przy mocy 800W.
czy nada się tu też mąka bezglutenowa z tapioki? czy standardowo w piekarniku ciasto wyjdzie a jeśli tak to na ile stopni i jak długo piec? :)
OdpowiedzUsuńNie wiem, jak ma się mąka z tapioki do innych mąk - nigdy z niej nie korzystałam, nie bardzo się orientuję, ile wymaga płynu :( Ale myślę, że można spróbować - konsystencję można w każdej chwili ulepszyć, dodając płynu lub właśnie mąki.
UsuńTak, w zwykłym piecu też da radę, 180 stopni i około 8-10 minut :)
Powiem krótko - jestem zachwycona! Smaczne, proste i szybkie w przygotowaniu, no i zdrowe. Czego chcieć więcej?!:D
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuń